Kasım 21, 2017

Hakkında

Bi’ Sorum Olacaktı; Cinsel Sağlık Eğitmeni/Danışmanı Efsun Sertoğlu ve Uzman Psikolojik Danışman Aykut Bora tarafından yapılandırılan, çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin ebeveynler, eğitimciler ve ruh sağlığı alanında çalışan profesyoneller için başvuru kaynağı olması hedeflenen bir kitap projesidir.

 

Neden Bi’ Sorum Olacaktı?

Çocuk ve ergen cinselliği hakkında düşünmek ve konuşmak, onlara temas eden yetişkinler için kimi zaman zorlayıcıdır. Bu yetişkin; çocuk ve ergenle kurduğu ilişkideki konumu gereği ebeveyn, eğitimci ya da ruh sağlığı çalışanı olabilir. Çocuk ve ergenlerin cinsel varoluşlarını fark ve kabul etmek, onlardan geleni kapsamak ve onlar için yeterince iyi birer kolaylaştırıcı olmak yetişkinlerin temel sorumluluklarındandır. Çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin kaygılar, edinilmiş fakat eksik ya da hatalı olan bilgiler, konuşulamayanlar, sorulamayanlar bu sorumluluğun yerine getirilmesini zorlaştırabilir. O nedenle Bi’ Sorum Olacaktı, çocuk ve ergenlere temas eden yetişkinler için kolaylaştırıcı bir başvuru kaynağı olmayı amaçlıyor.


Bi’ Sorum Olacaktı Nasıl İşleyecek?

Proje kapsamında; yetişkinlerin, çocuk ve ergen cinselliğine ilişkin sorularını taşıyabilecekleri online bir alan oluşturuldu. Çocuk ve ergenlere temas eden yetişkinler; bu web sayfası üzerinden 16.04.2018 tarihine kadar sorularını iletebilecekler. Online veritabanında toplanan bu sorular, soru toplama sürecinin sona ermesiyle birlikte Efsun Sertoğlu ve Aykut Bora tarafından derlenecek ve yanıtları ile birlikte “Bi Sorum Olacaktı: Çocuk ve Ergen Cinselliği Hakkında Konuşamadıklarımız” adlı kitapta yayımlanacaktır.


Hangi Soruları Sorabilirim?

Çocuk ve ergen cinselliği hakkında öğrenmek istediğiniz, temas ettiğiniz çocuk ve ergenlerin size ilettiği ve yanıtlamak konusunda desteğe ihtiyaç duyduğunuz tüm soruları iletebilirsiniz.


Bilmeniz Gerekenler

  • Web sayfası aracılığıyla iletilen sorular derlenerek kitapta yayımlanacak, sorulan sorulara online yanıt verilmeyecektir.
  • Soru soran kişilerin bilgileri anonim olarak kaydedilecek, çalışma dışında hiçbir amaçla kullanılmayacaktır.
  • Sorular; küfür, hakaret ya da suç oluşturan başka bir içerik taşımadığı sürece sorulduğu hali ile kitapta yer alacaktır.
  • İçeriğinde çocuğu/ergeni ifşa edecek kişisel bilgilerin yer aldığı sorular, mahremiyet/gizlilik ilkesi gereği düzenlenerek kitaba aktarılacaktır.
  • Aynı anlam ve içeriğe sahip sorular arasından, en kapsamlı olan yanıtlanacaktır.
  • Proje kapsamı dışında kalan sorular yanıtlanmayacaktır.